KRÓKUSZ KULCSOSHÁZ

localities

A Bihar-hegység

A Medve-barlang építészeti szépségeivel, igazi, a természet által készített szobraival csábít bennünket.
A barlang nem volt természetes felfedezés,  a márványbányák robbantása során fedezték fel.
A barlang az Apuseni-hegységben, a Pietroasa község közelében található, 842 méteres magasságban, lenyűgöző méretű, több mint 1500 méteres, két átfedő galériával. Itt megcsodálhatjuk a cseppköveket és a sztalagmitokat, de a több mint 15 ezer éve eltűnt barlangi medve nyomait, valamint a fekete kecske, barlangi hiéna, oroszlán vagy kőszáli kecske csontjait is.

A barlang a nevét a több mint 15 000 évvel ezelőtt ezeken a vidékeken barangoló medvék csontjainak maradványai miatt kapta . Azt mondják, hogy minden medve ősei rituáléját követve érkezett ide, mivel ezeknek az állatoknak igazi szokása volt, a barlang igazi sírjává vált számukra.

Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a régióban nyáron is meglehetősen alacsony a hőmérséklet, eléri a maximum 10 Celsius-fokot.

AHáromkirályok vízesések”-et Pádis magas hegyei, és a Boga települése között találjuk, jól eldugva a nagyközönség elől. A túra során 3 különböző vízesést csodálhatunk meg. Először a Gáspár és Menyhért esést csodálhatjuk meg, majd a még elképesztőbb, a Boldizsár esést, mely 20 m magasból esik alá.

A vízesésesekhez kétféleképpen is eljuthatunk. Az egyik a Boga települése felől, a másik a Bogát és Pádist összekötő szerpentinről lehetséges.

A Galbena-kőköz a zárt Pádi-medence délnyugati és nyugati részén, azon kívül található Cetățile Ponoruluiban, és a Pádi-medence legtöbb vizének vízelvezető folyosóját jelenti a Beius-mélység felé. Az Izbucul Galbenei-völgy mélyen bele van vágva a mészkőtömbbe, így Apuseni egyik legnagyobb szurdoka keletkezik. A több száz méteres sziklák, a természetes boltívek, a falak közepén nyíló torkolatú barlangok és a kavargó víz zuhatagokkal, hatalmas marmiták és számos földalatti alagút adják ennek a vidéknek a páratlan vadonságát.

Cheile Galbenei közelében számos turisztikai látványosság található: Ponorului Citadellák, Evantai-vízesés, Caput-barlang és Poiana Florilor.

Jó tudni:
Rossz időben vagy árvíz idején nem ajánlott sétálni rajta.

A Pádis fennsík Bihar megye délkeleti részén a Bihar – hegység északi ágában található . Pádis turisztikai területének legnagyobb része egy karsztfennsíkként jelenik meg , átlagosan 1200 méter tengerszint feletti magassággal,amelyet sziklák határolnak , amelyek között vad völgyeket találnak , zúgó vizekkel, mély szurdokokkal , kanyonokkal, víznyelőkkel, víznyelőkkel, forrásokkal, jégbarlangokkal.

A Padiș környéki erdők lucfenyőből és bükkből állnak . Az alpesi üregekben a fűfélék , valamint a sás , a boróka és a borókabokor dominálnak . Szeptemberben a környék erdőit bejárják a helyiek, de az áfonyát és gombát kereső turisták is .

A területen számos vadon élő állatfaj él , mint például medve , vaddisznó , szarvas és szarvas , farkas, fajdfajd , mókus és pisztráng a hegyi réteken . Az éghajlat nedves és hideg . Az éves átlaghőmérséklet eléri a 3 Celsius-fokot , nyáron pedig 25 Celsius-fokra emelkedik .

A Schmidl-vízesés a Boga völgyében kellemes sétával elérhető és igen kellemes látványt nyújt.
A Schmidl-vízesés majdnem függőleges esésű (5 lépcsőfok), magassága pedig körülbelül 10 m.

A környék egyedi tájába jól illeszkedő vízesés egész évben látogatható.

A Csodavár az Erdélyi szigethegység Pádisi platójának közelében található , Románia egyik legnagyobb karsztképződménye. Az Erdélyi szigethegység Pádisi platójának közelében található Csodavár Románia egyik legnagyobb karsztképződménye.Tobiás Miklós fedezte fel, K. Nagy Sándor írt róla először, Emil Racoviță csapata kutatta és 1957-ben érték el az utolsó szifont.Az alábbi túristautan érhető el:Pádis-CsodavárA 70 m magas és 30 m széles bejárat után kezdődik a 2 km hosszú aktív járat. Az első szakasz könnyen járható, jobb oldalról hamarosan erős fény árad be. Itt kezdődik a barlang legszebb része, ám látogatása, csupán a jól felkészült és felszerelt barlangászoknak ajánlott. A pádisi Csodavár a legkönnyebben megközelíthető turistacsalogató célpont. Ez a körút Pádis leglátványosabb és legsokszínűbb részein halad keresztül. Találkozhatunk itt beszakadt dolinákkal, sűrű erdővel, zsombollyal, vízkitöréssel, vízeséssel, kanyonnal, jégbarlanggal.

Az Elveszett Világ (románul: Lumea Pierdută) a Bihar-hegység szívében található, a Glavoj-rét felöl közelíthető meg. A területen többek között nagyon látványos zsombolyok (Iker- és a Fekete-zsomboly) találhatóak, melyeket elsőként a Bihar-hegység nagy feltárója, Czárán Gyula említ. A dolinák miatt a túra nagy odafigyelést igényel.

A Szamos-bazár a Pádis-karsztvidék egy kicsiny része, a Meleg-Szamos forrásánál található sziklafalak, sziklatornyok, vízesések, barlangok látványos együttese. Az itt található; egymást követő sok szép karsztjelenségről kapta a „bazár” elnevezést. Közvetlenül a Szamos-bazár elején található az Aragyásza-barlang (Cetățile Rădesei), egy 212 m hosszú, több tágas teremmel is rendelkező, viszonylag könnyen bejárható alagútbarlang.